Молитва за згодою : теорія і практика

Молитва за згодою

Як правильно читати таку молитву за згодою, кого брати в молитовну команду і коли очікувати результатів, розповідає протоієрей Микола Соколов, настоятель храму свт. Миколи в Толмачах

Де двоє або троє

Молитва за згодою не новина. Мені ця молитва відома вже років п'ятдесят, а то й більше. Якщо я не помиляюся, вперше її стали використовувати в своїй пастирській практиці такі досвідчені духівники, як протоієрей Валентин Амфітеатров, митрополит Сурожский Антоній (Блум), архімандрит Іоанн (Хрест'янкин).

Вони пропонували читати її в тому випадку, якщо якась людина потрапила у скрутне становище - будь то хвороба, скорбота або інші життєві труднощі - і хотілося б, щоб ситуація виправилася. Тоді  пропонувалося знайти кілька однодумців, які погодилися б добровільно прийняти на себе подвиг молитви за нужденного. І не просто молитви «про все хороше», а про конкретне прохання.

Спираючись на слова Євангелія від Матвія «де двоє або троє зібрані в моє ім'я, там Я серед них» (Мф.18: 20) добре було б для старанної молитви збиратися разом. Адже коли все разом коштують в церкві - легше ж молитися!

На жаль, це не завжди можливо, тому учасниками затверджується якийсь час, зручний для всіх, і люди збираються на молитву щодня саме в час доби. Якщо у вас не виходить щодня молитися строго в певний час, можна просто додати цю молитву і до ранкового правилом - все-таки для Бога не існує.

І якщо все помолилися о 12 годині дня, а ви забули і помолилися в 13 або навіть тільки ввечері схаменулися, нічого страшного. Хоча і бажано, все-таки намагатися молитися разом.

Яку вибрати молитву? Існує кілька її варіантів, сенс у них приблизно один і той же. Я користуюся тим, що приписується батькові Валентину Амфітеатрова. Ось він:

«Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти сказав нам:« Якщо двоє або троє з вас на землі погодились про всяку річ, то коли вони будуть попросили, буде вам від Отця Мого Небесного ». З глибокою вірою в непорушність слова Твої і з надією на безмірне Твоє до нас милосердя смиренно просимо Тебе почути рабів Твоїх (імена) погодилися спільно просити Тебе: Господи, нехай буде Твоя свята воля. Врозуми нас, зміцни нас і допоможи нам у всьому на користь людям і на славу Твою, Господи. Дозволь нам, Господи Боже Спасителю наш, йти за Тобою, допомагаючи і ближнім нашим йти по шляху спасіння, роблячи справи віри, щоб з Твоєї допомогою і по Твоїй милості наші зусилля служили збільшення добра і зменшення зла в наших справах, словах і думках. Амінь ».

У тому місці де перераховуються імена погодилися молитися, потрібно додавати і їх прохання, скажімо, «про здоров'я такого-то людини», «про благополуччя в родині», «про дарування успіхів в такому-то підприємстві» і так далі.

Для тих, хто шукає особливого подвигу, можна домовитися додавати до цієї молитви главу з Євангелія або кафізму з Псалтиря. Чи варто так робити залежить від стану сил, здоров'я і бажання.

У молитві не може бути гірше або краще. Можна і просто своїми словами сказати: «Господи, ми домовилися молитися про те-то і про те-то, але я не встиг прочитати молитву, Ти допоможи їм Господи в тому, що вони просять». Господь і таку молитву чує. Головне, щоб вона була щирою, з надією і сподіванням. Я помічав, що коли люди починають старанно молитися і це прохання угодна Богові, то все трапляється і трапляється дуже швидко.

Особливо дороги для мене випадки, коли після молитви за угодою в сім'ю приходить світ. Коли мати і дочка не розмовляли, був повний безлад, але щось відбувається і все змінюється. Нещодавно ми молилися за здоров'я одного тяжко-хворого немовляти і Господь послав хороших лікарів. Хоча повного зцілення дитина і не отримав, але ситуація значно полегшилася і батьки отримали можливість продовження його життя. Я можу перераховувати такі історії без кінця, так як в моїй практиці, як священика, молитва за згодою досить популярна.

Якщо немає волі Божої

Чи потрібно ставити якийсь термін? Думаю ні. Тому що у Бога свої терміни. Що таке півроку, рік, десять років? Ми знаємо приклади зі Святого Письма, коли вже всі терміни пройшли, але Господь виконував обіцяне. Згадайте Іоакима і Анну, Авраама і Сару - скільки років вони молилися і Господь посилав просимое, коли пішла навіть надія. Згадайте, їм навіть смішно було, що вони стануть батьками в такому віці, але тим не менш, воля Божа непорушна. Якщо Господь сказав «так», то «так».

Але буває і так, що люди довго моляться, а їх прохання не виконується. Потрібно бути готовим до того, що волі Божої може не бути. Негативна відповідь, теж відповідь. Тому ми завжди говоримо в кінці молитви «Хай буде воля Твоя». (Фактично, повторюючи молитву «Отче наш» - її теж можна читати за угодою. Ті ж слова, тільки в іншій формі). Треба вірити, що якщо людина щиро молиться, то Господь обов'язково відкриє йому Свою волю через інших людей, через його життя, через обставини і вам стане очевидно потрібно продовжувати молитися про це. Сумнівів не буде.

Але і просити, звичайно, потрібно розумні речі. Якщо у людини немає руки або ноги, не треба просити про те, щоб вона відросла. В історії був випадок, коли рука приросла св.Іоана Дамаскину, але це не частий випадок.

Два роки тому мене попросили молитися за одну пару. Я почав молитися, а вони пропали і як у них справи я не знаю. Може бути вони розійшлися, може бути померли, а може бути навпаки все у них добре і просто переїхали. Але я так і молюся, бо вони не з'являються. Тому мені здається важливо ділитися один з одним результатами, обговорювати розвиток ситуації.

Бувають такі випадки, коли ми молимося про заміжжя дівчини, наприклад, і у неї хтось з'явився, але вона мовчить і нікому нічого не розповідає. Думає, нехай далі моляться, може ще краще знайду. Бувають і такі випадки. Але краще ділитися один з одним новинами, тримати в курсі подій. Якщо виходить, значить не даремно молимося. А якщо ні, то може потрібно додатково послужити молебень. Зібратися всією командою в храмі почитати акафіст перед іконою «Стягнення загиблих» або «Утамуй мої печалі» і тоді до вашої молитви за згодою додасться молитва Церкви.

І головне, коли прохання виповниться, дуже важливо не забути подякувати Богові, відслужити подячний молебень, згадати євангельських прокажених, десять з яких очистилися і тільки один прийшов подякувати.

команда молитовників

Для початку, я б рекомендував вам взяти благословення у священика, який знає ваше духовне настрій. Сказати йому, що є таке прохання, така проблема чи таке нещастя, чи можна нам помолиться, щоб Господь благословив і дозволив би ситуацію. І сказати кого б ти хотів просити, скажімо, трьох або чотирьох таких-то людей. Якщо священик благословив, то допомагай Бог!

Чи потрібно брати в команду молитовників? Я б сказав, що можна. Тому що якщо ви знаєте, що якийсь чоловік дійсно щиро молитиметься і не тому що ви йому дасте якусь винагороду, а тому що він сам любить бути з Богом, то його допомога буде затребувана.

Але якщо таких особливих людей навколо немає, то запрошувати можна всіх хто небайдужий і хто згоден добровільно від серця помолитися. А вмовляти нікого не треба. Тому що якщо п'ять-шість чоловік погодилися молитися, але моляться тільки тому що їм незручно було відмовитися - це погано. Якщо формально підходити до молитви, користі не буде. Господь бачить серця людей і механічне вимова молитви не дає результатів.

Я сам дуже люблю цю молитву. Отець Іван (Крестьянкин) радив мені їй молитися. Мій рідний дідусь, людина високого духовного життя, Микола Іванович Пестов часто молився за угодою зі своїми близькими. Особливо гаряче люди молилися в роки гонінь і під час війни. Це зараз від Москви до Тули їхати три години, а тоді на перекладних добиралися по три доби. Так, ще бомбардування. З собою везли продукти. І ось коли хтось вирушав у дорогу, інші молилися і Господь зберігав. Мені розповідали про одну матінку, стареньку вже, яка їхала на заслання і з собою везла продуктів кілограм сто. Хлопці, які її проводжали всі дивувалися, як же вона доїде, як добереться ?! А вона говорила: «А Богородиця на що? А свт. Микола на що? Ви мене до кута доведіть і моліться стійте! »Вони її довели до кута цієї вулиці і пішли. А коли через годину повернулися, її вже і немає. Без грошей, без квитків. З Божою допомогою, по молитві близьких, одна добиралася на заслання і ще прожиток привозила з собою.